GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Skålfat 15904112
nr 1590 4112
Skålfat
Gustafsberg, majolika, omkring 1900,36x27 cm
Kondition: smärre lagning
Utrop:
300 kr
Såld:
100 kr
måndag 15 januari 2024
kl 18:58:30
11/1 23:48:33
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.